Ochrona rodzicielska na urządzeniach mobilnych

09 Listopad, 2018

Dzisiaj prawie 5 miliardów użytkowników na Ziemi posiada telefon. Starzy, młodzi, kobiety, mężczyźni – każdy z nich może w chwile zadzwonić do innej odległej osoby, lub w większości z nich połączyć się z siecią globalną. Wspomniałem o młodych ludziach, no właśnie co z nimi? 41% z 3 500 badanych przyznaje się, że używa codziennie swoich smartfonów do przeglądania internetu. 23% z nich doświadczyło przemocy w sieci. 11% otrzymywało wiadomości o podtekście seksualnym, a 28% widziało niecenzuralne obrazki. Jakiekolwiek oprogramowanie pozwalające rodzicowi śledzić co dziecko robi, jest zainstalowane na zaledwie 14% urządzeń mobilnych. Oznacza to, że około 86% pociech nie ma żadnej ochrony w sieci. Stawia to rodziców w bardzo złym świetle, gdyż można odnieść wrażenie że dzieci są pozostawione same sobie w sieci.

Jak ochronić swoje dziecko?

Metod jest kilka, zaczynając od bardzo rygorystycznego zabierania telefonu, a kończąc na nieinwazyjnej kontroli przy użyciu oprogramowania. Kilka aplikacji można znaleźć poniżej:

Nie należy zapominać o rozmowie z dzieckiem oraz własnym zainteresowaniu, gdyż zaledwie 36% pociech stwierdza ,że ich opiekun wie co robią w internecie. Własne zaciekawienie się tematem zapewni najlepsze efekty.

Źródło:

„Digital in 2017: Global Overview” – We are social, Simon Kemp – Styczeń 2014
„Net Children Go Mobile – Risks and opportunities. Second edition.” – Giovanna Mascheroni, Kjartan Ólafsson – Maj 2014 – s. 10, 16-17, 62-63, 66-67, 73-74, 94-95