Ochrona rodzicielska

tel: 504 204 513

Nie możesz się do Nas dodzwonić?  Połaczenie zostało przerwane?  Odblokuj je:

Wyślij SMSa na numer: 2601
o treści: ZABLOKUJ 200
Wyślij SMSa na numer: 80450
SMS 1: W POL KONIEC
SMS 2: LIMIT START 200
Wyślij SMSa na numer: 80603
o treści: LIMIT 200
26 października, 2018 Tagi: ,

Według danych opublikowanych w Eurobarometerze z Grudnia 2008 roku, 75% ankietowanych z grupy 12 803 rodziców z Unii Europejskiej deklarowało, że ich dziecko korzysta z internetu. Pytanie o to co dziecko robiło w internecie pada zawsze wśród 35%, a często – 39%, reszta z ankietowanych zdaje pytanie rzadko lub wcale. Permanentne pozostawanie w pobliżu kiedy dziecko przegląda sieć deklaruje 30%, zaś często 31%.

Gorzej jest gdy ankietowani musieli odpowiedzieć na pytanie czy sprawdzają co dziecko robiło w internecie. Tylko 22% opiekunów robi to zawsze, zaś 21% bardzo często. Posiadanie przez dzieci profili społecznościowych nie sprawdza 50%, a wiadomości email bądź komunikatorów 55% ankietowanych.

Całość raportu rysuje nam się bardzo ponuro. Szczególnie dobija fakt, że prawdopodobnie prawie połowa dorosłych nie ma zainstalowanego oprogramowania do monitorowania bądź filtrowania rzeczy przeglądanych przez swoje pociechy.

Jak w takim razie zabezpieczyć swoje dzieci?

Jeżeli nie jesteśmy w stanie kontrolować nasze pociechy cały czas z różnych powodów, warto zastanowić się nad oprogramowaniem, które zrobi to za nas:

  • Beniamin – płatne oprogramowanie od rodzimej firmy Moltiva, umożliwia blokowanie stron jak i śledzenie tego co dziecko robiło w sieci, oraz czas kiedy może z niego korzystać.
  • Kurupira WebFilter – bezpłatna aplikacja od Kurupira Team, pozwalające na kontrolę odwiedzanych stron w internecie i uruchamianych aplikacji jak i nadzór czasu użytkowania sieci.
  • Monitoring Komputera Standard – bezpłatny program od SigSoft, dający możliwość monitorowania komputera bez wymogu bycia przy nim, dostępny również w bardziej rozbudowanej płatnej wersji PRO.
  • Kontrola rodzicielska systemu Windows – dzięki wbudowanym narzędziom w najnowsze wersje systemu możemy nadzorować jakie aplikacje były uruchamiane i ile czasu spędziła przed komputerem. Ponadto możemy wyznaczać godziny dostępu do komputera czy internetu.

Dzięki wyżej wspomnianemu oprogramowaniu, bądź funkcjom wbudowanym w system możemy być trochę spokojniejsi o to co nasze pociechy robią przy komputerze lub w internecie. Oczywiście nie należy zapominać o naszej roli w nadzorowaniu i kontroli niż tylko wyręczyć się programami.

Źródło:
„Towards a safer use of the Internet for children in the EU – a parents’ perspective. Analytical report”, Flash Eurobarometer, Grudzień 2008 – s 11, 31, 36-37, 38, 48, 142-145